Translate

понедељак, 29. јул 2013.

Cuvanje namirnica!


Mali bakini saveti za odrzavanje svezine:

1) Kako osveziti stari hleb?
Vraticete mu svezinu i mekocu tako sto cete ga ovlaziti, zamotati u foliju i blago zagrejati u rerni.

2) Da krompir ne promeni boju posle secenja najbolje je da ga odmah poprskate limunovim sokom i ostace dugo beo.

3) Limun je najbolje cuvati u tegli sa hladnom vodom koju cete menjati svaki dan.
Ako zelite njihovu dugotrajnu svezinu limun stavite u besprekorno ciste tegle nalite vodu do vrha i pokrite ih samo porcelanskim tanjirom. Ostavite ih na hladno i mracno mesto. Povremeno pogledati i doliti svezu vodu. Baka zna da ovako cuvani limun moze biti svez i posle godinu dana.

4) Ako ste iskoristili pola limuna i onu drugu polovinu zaboravili pa se osusio ne ocajavajte. Osusen limun potopite u casu hladne vode, ostavite da stoji par sati i kad ga izvadite bice opet svez.

5) Uvenulu zelenu salatu cete osveziti i vratiti joj njen zdrav izgled tako sto cete je potopiti na nekoliko minuta u mlakoj vodi. Jako brzo ce povratiti svoju svezinu i izgled.

6) Svezu ribu pripremate sutra? Najbolje je da je uvaljate u krupnu morsku so, obavijete krpom i ostavite u frizider. Nece promeniti boju i miris a sutra ce biti potpuno sveza.

7) Crve iz tresanja i visanja cete se najlakse osloboditi kada ih potopite u vodu. Crvi ce izaci i isplivati na povrsinu.

8) Mirodjija u zimskom periodu.
Mirodjiju kupite u letnjem periodu, dobro je operite i osusite na promaji. Izmrviti je i ostaviti cuvati u dobro opranoj tegli na zasencenom mestu.

9) Izgled, svezinu i ukus povrca cete sacuvati ako ga poprskate nekuvanim mlekom. Veoma prakticno ako vam cesto ostaje manja kolicina povrca koja bi inace pocrnela i bila neupotrebljiva za jelo.

10) Ruzmarin ce zadrzati svoju intezivnu aromu, miris i svezinu preko cele zime ako grancicu zabodete u saksiju sa peskom.

11) Persun ce mnogo duze ostati svez i ukusan ako ga drzite u casi vode u koju ste predhodno dodali par kapi limunovog soka. Vodu menjati svaki dan.

12) Otvorenu teglu sa dzemom cete mnogo duze sacuvati od kvarenja ako povrsinu dzema pospete prah secerom. Secer ce pokupiti vodu i napraviti zastitnu koricu.

13) Grudvice u sosu. Resite ih se tako sto cete posoliti margarin cim se rastopi a pre nego sto dodate brasno. Ovo vazi za sve recepte kojima je sastojak brasno.

14) Prezle mozete cuvati dugo u vasem zamrzivacu. Ako ih cuvate van zamrzivaca da ne bi poprimile miris budji najbolje je da u kutiju ili kesu u kojoj ih cuvate dodajte par listova lovora.

15) U zgrudvanu so dodajte par zrna sirovog pirinca. On skuplja vlagu tako da ce so ostati suva. Da se izbegne skupljanje vlage u posudi za so preporucuje se da se jelo ne soli direktno iznad vatre.

16) Majonez ne mora da bude u frizideru da bi bio svez. Moze biti 10 ak dana van frizidera ako ga u procesu pravljenja zacinite vrelim sircetom. Idealna mera je na litar majoneza dve supene kasike sirceta.

17) Da banana bude duze sveza odvojte ih jednu od druge i skinite im peteljke na kojoj vise. Banana se hrani preko peteljke i zbog toga ce sazreti i na vasem stolu ako je ne odvojite. Bananu ne cuvati sa drugim vocem jer oslobadjaju supstancu koja potpomaze truljenje pa ce jabuke mnogo brze propasti ako su u istoj ciniji sa njima.

18) Korisceno vino mozemo sacuvati ako u cep stavimo zapaljenu sibicu i tako je zatvorimo. Sibica ce goreti u zatvorenoj boci i potrositi kiseonik. Tako ostavljeno vino ce duze sacuvati svoju aromu.

19) Ohladite vodu bez frizidera. Flasu sa vodom staviti u kofu sa peskom. Po povrsini peska posuti pola kilograma krupne soli. Sve zaliti vodom dok se so ne zasiti. Za pola sata mozete izvaditi flasu i osveziti se tako ohladjenom vodom.

Нема коментара:

Постави коментар